GFV logo
Senast uppdaterad 2018-04-03


 Kalendern 2018 Vårterminen

(kommer att uppdateras löpande)
                       

Aktiviteter våren 2018

     Datum    

Aktiviteter under
vårterminen 2018

 Dansledare och danser ,
(preliminärt program)
Fredag 12 janVårens första dansövning på Annedalsgården 19:00-21:30,
Dansledare: Gunnar T och Gunilla N
Musik: ej fastställd
Önskedanser
Söndag 14 janBarnlekstuga på Annedalsgården.
Kristina Tropp.  
Anmälan till 031-261158 eller 0768-400185
Fredag 19 janFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Leif A och Gunilla N
Musik: Husbandet + Bodil J
Gotlandskadrilj, Polka schottis bakmes från Mattmar
Steg: Olika bakmessteg
Fredag 26 janFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Bengt B och Kristina T
Musik: Perssons
Gotlandskadrilj, Trommelvals, Engelska från Bohuslän
Steg: Engelskasteg
Fredag 2 febFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Sture K och Kristina T
Musik: Lommebös
Polska från Bingsjö, Polka och bakmes från Kall
Steg: Olika bakmessteg
Fredag 9 febFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Gunnar T och Käthe K
Musik: Sten L, Anders E, Pär B
Trommelvals, Födelsedagsvals till Mona, Fyrtur med keding
Steg: Engelskasteg
Fredag 16 febFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Leif A och Eva L
Musik: Jonas, Bodil, Jan-Olof och Sten
Väva Vadmal och Polska från Järvsö
Steg: Östgötasteg
Fredag 23 febFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Bengt B och Käthe K
Musik: Jonas och Sten
Väva vadmal och Östgötapolska
Steg: Östgötasteg
Fredag 2 marsFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Sture K och Gunilla N
Musik: Schenellkvintetten
Kadrilj från Ekeby socken, Åtabakspolska, Polska från Boda
Steg: gammalvänster
Fredag 9 marsFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Gunnar T och Eva L
Musik: Wendelsbergs spelmanslag
Kadrilj från Ekeby socken, repetition av behövligt
Steg: bakmessteg, gammalvänster
Fredag 16 marsFestlig fredag på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Gunnar T (Eva L)
Rote Schottis
Musik: Schenellkvintetten
Dansprogram: Gunilla N
Fredag 23 marsFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Leif A och Gunilla N
Musik: Hisingens Spelmanslag
Väva vadmal, Fyrmannadans, Polka schottis bakmes från Mattmar
Steg: Östgötasteg, bakmessteg
Fredag 6 aprilFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Sture K och Kristina T
Musik: Schenellkvintetten
Åtta man engel
Steg: kadriljomdansningssteg
Fredag 13 aprilFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Bengt B och Gunilla N
Musik: Bodil, Tord och Husbandet
Smålandspolska, Åttamannadans från Ödsmål
Fredag 20 aprilFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Sture K och Käthe K
Musik: Lommebôs
Engelska för tre par, Schottis i åtta turer, Turingehambo
Fredag 27 aprilFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Leif A och Kristina T
Musik: ej fastställd
Åtta man engel, Smålandspolska
Måndag 30 aprilValborgsfirandeRote Polka
Fredag 4 majFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Gunnar T och Käthe K
Musik: ej fastställd
Repetition av Mullsjödanser (se midsommar nedan)
Fredag 18 majFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Leif A och Gunilla N
Musik: ej fastställd
Väva vadmal, Polka och bakmes från Kall
Repetition av Mullsjödanser (se  nedan)
Fredag 25 majFredagsdans på Annedalsgården 19:00-21:30,Dansledare: Bengt B och Eva L
Musik: ej fastställd
Repetition av Mullsjödanser (se  nedan)
Torsdag 14 juniInför midsommarRepetetion av Mullsjödanser (se  nedan)
Midsommarafton 22 juniMidsommardanser i MullsjöSchottis i åtta turer
Smålandspolska
Åtta man engel
Midsommardagen 23 juniMidsommardanser i MullsjöÅttamannadans från Ödsmål
Engelska för tre par
Turingehambo